The Private World of Ottoman Women
Годфри Гудвин, пореклом Британац, рођен је 1921. у Лисабону. Школовао се на колеџу Клифтон у Бристолу и на Краљевској академији драмских уметности у Лондону. Радио је као предавач у Лондону, Александрији и, коначно Истанбулу, где почиње његово интересовање за османску културу. Аутор је капиталне књиге Историја османске архитектуре која му је донела углед водећег ауторитета у области османске архитектуре и турске културе, као и дела о Микеланђелу Истока – највећем исламском градитељу Мимару Синану.
Живот жена као најмање истраживану област вишевековне владавине Османлија, од насељавања у Анадолији до градског и дворског живота у 19. веку, осветљава се у овој Гудвиновој студији. Аутор представља реконструкције живота припадница свих друштвених слојева и најразличитијих женских судбина.
Ова књига руши предрасуде које имамо када је реч о женском питању у Османском царству, које је било по много чему испред западноевропске културе тог времена.
Књига обилује научноистраживачким студијама, писмима, сликама, путописима.
У XIX веку, европски уметници су мукотрпно радили у Османском царству. Њихов утицај је морао погодити локалне уметнике, међу којима је било мушкараца и веома мало жена до краја деветнаестог века, када су једна или две напустиле приватност дома. Михри Ханим је пример за све њих у том смислу што јој је паша, њен отац, обезбедио образовање у западном маниру, те је ишла на приватне часове и постала вешта и дражесна портретискиња.