Чудесни подвизи Азбучка Првог у тридесет слова су прва књига (књига А) која је објављена у колекцији „Азбучни ред“ Службеног гласника. Њен јунак, неписмени цар, по много чему сличан детету, иако нерадо, ипак одлучује да научи да пише. Учење једног по једног слова праћено је царевим детињастим понашањем и променљивим расположењем – од радости и разиграности до мрзовоље и малодушности. Књига о описмењавању, као чудесном подвигу овог цара, исткана је од комичних епизода, алогизама и надигравања у коме учествују сви ликови – од царевог учитеља, слуге и кувара до учитељевог учитеља. Успешно савладано писање и коначно надмудривње варалице који се подсмева неписменом цару, истовремено је метафорична и буквална победа Азбучка Првог над незнањем.
Ведра књига, са педагошком намером, али и скривеном критиком друштва, право је читалачко уживање како за децу, тако и за одрасле.
Дејан Алексић пише песме, прозу и позоришне комаде за децу. За књигу о доживљајима Азбучка Првог добио је Награду Змајевих дечјих игара. Привлачности ове едиције допринео је илустратор Лука Тилингер.
Л
Наредни дан био је један од оних када се цар пита има ли уопште смисла учити слова.
– Мени ово постаје страшно досадно – рече он учитељу већ на почетку часа.
– Али, Ваше Величанство, не можете сада да одустанете. Већ сте доста слова научили – храбрио га је уча.
– А колико још има слова?
– Па, овако…- поче да се пресабира учитељ. – Треба Вам још само половина половине од овога што сте научили до сада да бисте стигли до пола.
Цару се од овог рачуна заврте у глави, а воља за учењем га скоро сасвим напусти.
– Добро – уздахну царр – научићу половину, а онда је доста.
– Таман посла! – успротиви се учитељ – онда бисте били полуписмени. То је исто као да сте, на пример, полуцар.
– Ја полуцар!? Зар не видиш да сам ја један цео цар? Шта год да такнеш на мени, пипнуо си, море, цара!
– Баш зато Вам и кажем, не приличи да један цар који је цео, савлада буквара само део.